З початку вересня деякі люди можуть страждати від осінньої депресії. Спричинити це можуть як скорочення світлового дня, так і фізіологічні зміни в організмі. Іноді її плутають з осінньою меланхолією, але якщо цей стан не чинить небезпеки, то депресія загрожує негативними наслідками для здоров’я людини.
Як зрозуміти, що у людини осіння депресія, та як боротися із нею, Фактам ICTV розповіла психолог, психотерапевт Олена Щербань.
– Що таке осіння депресія та які її основні причини?
– Депресія – класичне багатофакторне захворювання, і якихось певних причин вона не має. Але є фактори, що можуть спровокувати розвиток депресії. Наприклад, спадковість, біологічні кризи або от – осінь.
– Що робити, коли ні сім’я, ні друзі, ні хобі, ніщо, що найчастіше радять, не працює?
– По-перше, ще раз наголошую – не можна керуватися порадами друзів або інтернет-рецептами. Жодного самолікування!
Щодо порад, як зупинити депресію на ранній стадії і не допустити погіршення стану, є кілька рекомендацій.
Першочергово важливо зберігати швидкість та ритм життя. Важливе фізичне навантаження, особливо якщо ви вели активний спосіб життя влітку. Можна додати щось нове – зайнятися йогою, скандинавською ходою. Під час фізичної активності у кров викидається порція ендорфінів. А будь-які застійні явища в організмі, наприклад застій крові та лімфи, призводять до появи гормонів агресії та депресії.
Ще одна порада: зробити перестановку, оновити гардероб, додавши якісні яскраві речі – не лише гарні, але й приємні на дотик. Важливо підтримувати сигнал задоволення, який потрапляє до нашого головного мозку.
Якщо вам мало світлового дня, придбайте лампи, що імітують сонячне світло. Настрій одразу стане іншим!
Харчування теж треба “адаптувати” під осінь. Восени нам бракує серотоніну, а для його продукування потрібні амінокислоти, які ми отримаємо з білкової їжі. Тому м’ясо, риба, яйця, домашній сир повинні постійно бути на нашому столі.
Можна додати комплекси вітамінів, що містять всю групу вітамінів В, С, Д, А, а також магній, калій, цинк та селен.
Допомагає ароматерапія – оберіть масло із запахом, який вам до вподоби, і використовуйте аромалампу.
Можна скласти список дій, які приносять задоволення – по одній на кожен день тижня. Цей список дозволить за деякий час перепрограмувати у позитивному ключі підсвідому область мозку і уникнути психологічних та психосоматичних захворювань.
Важливо постійно шукати щось нове і збагачуватися інтелектуально. Бо інтелектуальна хандра – прямий шлях до депресії.